Tak było! Na szczęście tym razem mocny wypadek na Dunajcu był wyreżyserowany przez instruktorów kajakarstwa z kluby Bystrze i szkoły Retendo.

Do myślenia o bezpieczeństwie i trenowania umiejętności ratowniczych dali hasło ratownicy fundacji Safe Water Safe Land i strażacy Grupy Ratownictwa Specjalnego Nowy Sącz. Już od kilku lat, razem, mówią o przygotowaniu do wypadku w górach, na górskich rzekach i w innych miejscach odległych od cywilizacji i trenują z ochotnikami.

W tym roku wolontariusze działali pod hasłem „Po Nas Nie Spływa” i do wspólnego treningu zaprosili kajakarzy górskich z okolic Szczawnicy – przede wszystkim instruktorów tego sportu, ale także osoby uprawiające go rekreacyjnie.

a3.jpg

Akcja odbyła się na torze Wietrznice i na Dunajcu, na przełomie lipca i sierpnia. Szkolenia z pierwszej pomocy i ratownictwa realizowane były także na zalewie Rożnowskim, a mocny finał odbył się na Przystani Flisackiej w Szczawnicy, tak by dotrzeć również do spacerowiczów i turystów, niekoniecznie zapuszczających się na ekstremalne szlaki wodne. „Chcemy pokazać, że pierwsza pomoc jest jak mycie zębów albo wiązanie sznurowadeł – mówi Ane Piżl, ratownik, prezes fundacji Safe Water Safe Land – to jest coś, co każdy powinien potrafić robić od dziecka. Może przydaje się rzadziej, ale gdy już jest potrzebna, zależy od niej życie”.

a2.jpg

Akcja „Po Nas Nie Spływa” jest częścią wieloletniego projektu - w zeszłym roku pod hasłem „Nas Obchodzi”, ratownicy przechodzili szlakami Beskidów, robiąc w schroniskach pokazy ratownicze i szkolenia. Rok wcześniej była to akcja „Nam Nie Wisi”, podczas której zarówno medycy, jak i ratownicy specjalistyczni wisieli w hamakach 24 godziny, wysoko w skałach, by zwrócić uwagę na problem braku umiejętności niesienia pierwszej pomocy w miejscach, gdzie nie działają profesjonalne służby ratunkowe.

a1.jpg

Równolegle z prowadzeniem szkoleń i treningów ratowniczych dla ludzi gór, sportowców i turystów, wolontariusze zbierają też fundusze na prowadzenie szkoleń w Azji, Afryce i Ameryce południowej – w miejscach biednych i niedofinansowanych, tam, gdzie edukacja ratownicza w ogóle nie istnieje. Wolontariusze są przekonani, że Polska, jako kraj z rozwiniętym systemem ratownictwa – zarówno medycznego, jak i specjalistycznego na wodzie i w górach – powinna dzielić się swoim doświadczeniem i potencjałem.

Partnerem projektu „Po Nas Nie Spływa” było miasto i gmina Szczawnica, Klub Turystyki Kajakowej Bystrze, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, WOPR i Projekt AED.

Zjęcia z akcji możecie obejrzeć na stronach fundacji: https://www.facebook.com/fundacjasafe/ i http://fundacjasafe.org/.

Ratownik -- 27.08.2018 o 13:30 -- 0 koment.

komentarze


Wiadomość nie została jeszcze skomentowana.

Moderujemy komentarze. W trosce o jakosc dyskusji usuwamy wulgarne lub niezwiązane z tematem komentarze.

Dodaj swój komentarz:
Treść:
Podpis:

Bronimy się przed automatami spamerów, dlatego niezalogowani muszą odpowiedzieć na pytanie:Jeden plus jeden?
Jaką liczbę otrzymam, jeśli dodam jeden do liczby kajaków na powyższym zdjęciu?
 
 

Materiał pochodzi z serwisu
kajak.org.pl