seekaynav.jpg Angielskojęzyczna książka Franco Ferrero przedstawia zasady nawigacji na trudnych akwenach morskich. Jednocześnie można ją postawić jako wzór tego, jak powinnien wyglądać kajakowy podręcznik.

Tematyka nawigacji na morzu nie jest zbyt bliska polskim kajakarzom. Nasz brzeg jest prosty, nie mamy zatoczek, wysp i skalistych brzegów, nie mamy też pływów, które potrafią z morza zrobić wielką rzekę. Wszystko to powoduje, że trudno zgubić się płynąć wzdłuż polskich plaży. Jednak jest wiele akwenów, na których prawidłowe wyznaczenie trasy płynięcia ma bardzo duże znaczenie. seekaynav1.jpg

Brytyjskie wydawnictwo Pesda Press przesłało nam do recencji książkę Franco Ferrero pt. "Sea Kayak Navigation". Jest to podręcznik nawigacji morskiej dla kajakarzy. Książka doskonałej jakości, zarówno merytorycznej, redakcyjnej jak i edytorskiej. Tekst przeplatany jest ilustracjami, zdjęciami, mapami i ćwiczeniami, które może wykonać czytelnik.

Autor skupia się na zasadach posługiwania się mapą papierową, ale mamy również rozdział o nawigacji z wykorzystaniem odbiorników GPS. Większość z czytelników ucieszy fakt, że dosyć sprawnie ukryta została matematyka, która jest u podstaw nawigacji. Dla miłośników geometrii mamy jednak ramki zatytułowane "For the Mathematically Minded" opisujące trudniejsze zagadnienia.

Muszę szczerze przyznać, że nigdy nie widziałem tak dobrze opracowanej książki szkoleniowej z kajakarstwa. Dużo praktycznej wiedzy podano w bardzo przystępny i ładny sposób. Praktyczne przykłady oraz ćwiczenia z przygotowywania i prowadzenia wyprawy morskiej gwarantują, że uważny uczeń zostanie mistrzem morskiej nawigacji.

Bartosz Sawicki -- 21.08.2008 o 23:49 -- 2 koment.

komentarze

19.09.2008 o 13:25

Gdzie można dostać ten podręcznik?

~Anna Siudut asiud@wp.pl

19.09.2008 o 18:04

Podręczniki można zakupić na stronie wydawnictwa Pesda Press:
http://www.pesdapress.com
Przesyłka dociera w kilka dni i nie ma dodatkowych opłat za wysłanie.
Czasami trafiają się w Sklepie Podróżnika, ale ceny są wyższe.

Marcin Knyps

Moderujemy komentarze. W trosce o jakosc dyskusji usuwamy wulgarne lub niezwiązane z tematem komentarze.

Dodaj swój komentarz:
Treść:
Podpis:

Bronimy się przed automatami spamerów, dlatego niezalogowani muszą odpowiedzieć na pytanie:Jeden plus jeden?
Jaką liczbę otrzymam, jeśli dodam jeden do liczby kajaków na powyższym zdjęciu?
 
 

Materiał pochodzi z serwisu
kajak.org.pl