kategoria: szlaki / zagranica


Wełtawa

Leszek Oprychał, zkopyrch@cyf-kr.edu.pl

Poniższy opis dokonany jest na podstawie spływu z lipca 2000 r.

Wełtawa to główna rzeka naszego południowego sąsiada - Czech. Wypływa z Szumaw. Kieruje się na południe płynie przez Czeskie Budziejowice, Pragę by koło Mielnika wpaść do Łaby. Pomiędzy Budziejowicami a Pragą rzeka spiętrzona jest licznymi zaporami, budowanymi jeszcze w okresie międzywojennym. Zbiorniki odwiedzane są głównie przez żeglarzy. Kajakarze koncentrują się na górnej części rzeki, spływy odbywają się pomiędzy miejscowościami Borova Lada a Hluboka nad Vltavou.

Wzdłuż rzeki położonych jest wiele kampingów i wypożyczalni sprzętu wodnego. Nie zachodzi konieczność rezerwowania go wcześniej. Cena obejmuje wypożyczenie sprzętu, tj. kajak, kanadyjka lub ponton, kamizelki, wiosła oraz transport sprzętu i ludzi. Do wyposażenia łodzi dodawana jest zakręcana plastikowa beczka lub gumowa szczelna torba, która może się przydać zwłaszcza na jazie w Krumlowie (mnie się przydała). Cena zależy od rodzaju sprzętu i od długości transportu ale jako typową można przyjąć 400 KC (tj. 40 PLN) za dwuosobową kanadyjkę i 800 KC za ponton sześcioosobowy - z dziećmi wchodzi 8-9 osób.

Spływ urozmaicony jest licznymi godnymi zwiedzenia zabytkami oraz przyrzecznymi barami oferującymi jedzenie i świetne piwo. Pól namiotowych jest pod dostatkiem a i dzikich miejsc do biwakowania nie brakuje, chociaż jest to - biwakowanie na dziko - zabronione.

Nie ma problemu z kupieniem przewodnika dla wodniaków (na załączonej fotografii) a jakość wiadomości, opisów zabytków i map może być tylko wzorem dla naszych wydawców i autorów.

Spływy na rzece dzielone są na następujące etapy:

1. Borova Lada - Lenora; 22 km; WW II - WW I+

odcinek prowadzi przez park narodowy Szumawy i można pływać tylko w maju.(nie płynąłem)

2. Lenora - J. Lipno I; 30 km; WW I - ZWC

dalej park narodowy Szumawa ale można pływać. Na początku silny prąd, głęboka rzeka i gałęzie drzew mogące początkującym sprawić kłopot. Potem łatwo. Rzeka wartko płynie w bagnistej dolinie - nigdy czegoś podobnego nie widziałem. Uwaga ! Po za Soumarskim Mostem - kilka kilometrów poniżej Lenory - brak możliwości biwakowania.

3. J. Lipno I - 36 km; ZWA

jezioro zaporowe, na lewym brzegu dużo kampingów. (nie płynąłem)

4. Lipno nad Vltavou - Vyssi Brod WW V - WW VI-

 Z końca J. Lipno I, lub jego początku najlepiej przewieźć sprzęt do miejscowości Vyssi Brod. Przełom pod Czarcią Skałą między j. Lipno I i Lipno II prowadzi tylko minimalną ilość wody. Podobno raz do roku puszczana jest tędy woda w celu rozegrania zawodów. Przełom i Czarcią Skałę warto odwiedzić pieszo. Tak samo warto zwiedzić klasztor Cystersów w Vyssim Brodzie ze wspaniałą biblioteką. (nie płynąłem za to szedłem)

Ostatnio (marzec, 2001) Tomek Kukuła (Szumek) poinformował mnie, że ocena VI- jest jak na obecne czasy znacznie zawyżona.

5. Vyssi Brod - Cesky Krumlov - Borsov nad Vltavou 70 km , WW I,

Piękny odcinek rzeki, zwłaszcza jego końcowy przełom pomiędzy Zlata Koruna a Borsov n. Vlt. Po drodze dużo pół biwakowych i zabytków wartych zwiedzenia: zamek w Ruzemberku nad Vlt, zamek i miasto Cesky Krumlov ( tu warto spędzić dobre pół dnia), zamek w Zlata Koruna. Z ciekawszych miejsc spływu to dwa jazy w Kromlovie, zwłaszcza ten pod zamkiem. Atakowałem go kanadyjką dwa razy ale zawsze zalało mi kokpit i musiałem kanadyjkę wyławiać z dna rzeki. Ale widziałem takie osady, jedna na dziesięć, które przepływały jaz bez zalania.

6. Borsov nad Vltavou - Ceske Budejovice - Hluboka nad Vltavou; 20 km, ZWC - ZWB

rzeka wypływa z gór. Do zwiedzenia Budziejowice - piękny ryneczek - i zamek w Hlubokiej.

Literatura

Przewodniki:

Mapy:


Przewodnik po Wełtawie

Odcinek Lenora - J. Lipno I, prąd rzeki szybki i można łatwo pod jakimś drzewem wpaść do wody.

Lenora - J. Lipno I, urocze bagna w sercu gór.

Jaz pod zamkiem w Krumlowie, jeszcze płynę ale za chwilkę znajdę się pod wodą.

Na dziedzińcu zamku w Krumlowie - to trzeba zobaczyć.

Przełom poniżej Zlatej Koruny.
 
 

Materiał pochodzi z serwisu
kajak.org.pl