kategoria: szlaki / zagranica


Opis spływu w Karelii - rzeka Czirka-Kiem i okolice

Joanna Markowska, Łukasz Harasimowicz haras@op.pl

Spis treści: opis, mapy, zdjęcia.


Opis

Trasa: Muezerka, Czirka-Kiem, Kiem (210 km)

Początek spływu: Muezerskij

Koniec spływu: Szomba, ewentualnie Borowoj (115km) lub Nowoje Juszkoziero (145km)

Dojazd: Nad Czirko Kem najlepiej dojechać pociągiem z Brześcia do Pietrozawodska, a stamtąd do wsi Muezerskij. Podróż trwa dwie doby. Do Muezerki pociąg jeździ co drugi dzień. Koszt podróży w jedną stronę około $40 (2004r.). Więcej informacji: www.rzd.ru.

Powrót: Ze wsi Szombawynajętym samochodem do Kiemu, dalej pociągiem do Sankt Petersburga. Ze wsi Borowoj i Juszkozero pociągiem do Pietrozawodska, pociąg kursuje co drugi dzień.

Trudności: Poza łatwym do obniesienia progiem Takcho, trudności oscylują w okolicy WW2 i przy średnim stanie wody są mozliwe do spłynięcia kajakami składanymi. Cechą charakterystyczną karelskich rzek są pljosa czyli długie odcinki pozbawione praktycznie nurtu. Czas płynięcia po pljosach należy liczyć jak po jeziorach.

Pogoda: Jako że Karelia leży nieco na południe od koła podbiegunowego i jest poddana wpływowi Golfsztromu, pogoda jest bardzo zmienna. Deszcz przychodzi o różnych porach dnia, a zaraz po ulewie słońce bardzo szybko suszy mokre rzeczy. Od czerwca do sierpnia średnie temperatury będą oscylowały w okolicy 15C - 20C ale nie rzadko zdarzy się trzydziesto stopniowy upał.

Insekty: Należy się przygotować, że komary i meszka bedą waszymi towarzyszami na każdym biwaku. Nie należy się łudzić, że na komary będą działały zachodnie środki odstraszające. Nawet środki rodzimej, rosyjskiej produkcji działają maks na pół godziny. Bez moskitiery się nie obędzie.

Jedzenie: We wsiach można kupić praktycznie wszystko, chociaż oczywiście największy wybór jest alkoholi.

Biwakowanie: Mimo, że temperatura zachęca do spania pod chmurką, przy takiej ilości komarów, jaka jest w Karellii, zrezygnowanie z namiotu równałoby się samobójstwu. Rozbijać można się wszędzie, choć nie wszędzie się da - wzdłuż rzeki bywają parunasto-kilometrowe odcinki podtopionego lasu i bagien.

Sprzęt: My pływaliśmy na kajaku składanym rosyjskiej firmy Triton. Obowiązkowo kapoki i kaski. Przyda się neopren/półsucha kurtka jako, że woda jest raczej chłodna (12-15C).


Mapy

Skany rosyjskich map topograficznych w skali 1:200 000 można pobrać z afanas.ru/maps/kar-ind.html.


Zdjęcia

Dojazd

Bystrze Chaudo (WW2)
Biwaki

Bystrze Takcho (WW4)

Biwaki, zmiana pogody, północ

Bystrze Liedmozierskij (WW1+)

Bania

Kiem
 
 

Materiał pochodzi z serwisu
kajak.org.pl