Lista i mapa szlaków :: Tabela szlaków :: O serwisie :: Nie wiesz, co to ZWA albo U3?

Możesz pomóc! To łatwe!
Widzisz błędy - prześlij poprawkę.
Znasz nowy szlak - przygotuj jego opis.

Strzegomka

Strzegomka - lewy dopływ Bystrzycy o długości 74,7 km. Wypływa z południowego zbocza Łysicy w Górach Wałbrzyskich. Płynie przez Góry Wałbrzyskie, Pogórze Wałbrzyskie, Przedgórze Sudeckie i Nizinę Śląską w kierunku przeważnie północno-wschodnim. W Dobromierzu przepływa przez zbiornik retencyjny Jezioro Dobromierz. Uchodzi do Bystrzycy w pobliżu miejscowości Samotwór, niedaleko granicy administracyjnej Wrocławia. Głównymi dopływami Strzegomki są Pełcznica i Czyżynka. Stosunkowo "dzika" i w głównej mierze nieuregulowana rzeka. Bardzo mało uczęszczana przez kajakarzy co sprawia, że miejscowa ludność na widok kajaków przeciera oczy ze zdumienia. Mocno urozmaicona, płynie zarówno przez lasy jak i pola oraz łąki, posiada miejsca płytkie ale i bardzo głębokie. Na szlaku spotkamy kilka bystrzy, liczne zwałki drzew, resztki budowli hydrotechnicznych, spławne jazy. Strzegomka, jak na rzekę nizinną jest stosunkowo wartka, tworzy liczne zakola, podmywa brzegi. Ze względu na ilość wody w rzece polecam spływy wiosenne, niestety wtedy też z powodu prowadzenia wód roztopowych z gór Strzegomka jest mętna. Latem, gdy wody Strzegomki są przejrzyste, ze względu na małą ilość wody spłynięcie niektórych odcinków może okazać się dość uciążliwe. Odcinek rzeki z Dobromierza do Pastuchowa przepłynięty na początku marca 2012, podczas roztopów zajął nam około 5h. Stan wody na wodowskazie w Łażanach wynosił wtedy 136, natomiast na wodowskazie w Chwaliszowie (powyżej Dobromierza) - 161. W Dobromierzu poniżej zapory wodowskaz pokazywał poziom 94. Do ujścia Pełcznicy woda była krystalicznie czysta. Odcinek z Zastruży do Stróży w kwietniu 2009 zajął około 5h, tyle samo czasu tydzień później zajął odcinek ze Stróży do Bagdaszowic.

Ostatnia aktualizacja: 2012-03-05 12:20:43 GPX, XML
rzeka - Dobromierz - Granica - U2, ZWB, **, KL1,
Odcinek rzeki z Dobromierza do miejscowości Granica jest miejscami nieco zarośnięty i poprzegradzany licznymi progami i prożkami. Wszystkie progi są spływalne, natomiast gęsta roślinność i przewrócone drzewa w dość wartkim nurcie często zmuszają do gimnastyki.
Dobromierz
62.8
mostKładka dla pieszych w miejscu po starym moście, tuż poniżej zapory w Dobromierzu. Wygodne miejsce rozpoczynania spływu. Dużo miejsca na samochody.
62.2
jazPróg 1m
62.1
mostMost drogowy
Mały Modlęcin
58.5
jazPróg 2 stopniowy 1m
58.4
mostMost drogowy, wygodne miejsce wodowania
Granica
57.6
jazPróg 1m
57.2
jazPróg 1m
rzeka - Stawiska - Strzegom - U1, ZWA, *, KL1,
Odcinek Stawiska - Strzegom jest w większości uregulowany. Prowadzi przez miasto wzdłuż pionowych murków oporowych po obydwu stronach rzeki.
Stawiska
54.7
mostMost drogowy na ruchliwej trasie z Wrocławia do Jeleniej Góry
Strzegom
51.6
mostMost drogowy, wygodne miejsce wodowania
50.6
mostMost kolejowy
rzeka - Strzegom - Pastuchów - U2, ZWA, **, KL2,
Na odcinku Strzegom - Pastuchów zdecydowanie zmniejsza się ilość przeszkód w wodzie. Pojedyncze drzewa i progi dodają uroku. Odradzam spływanie progami w Skarżycach (kamienie i gałęzie pod progiem) oraz w Pastuchowie pod metalową kładką (wysoki, wyrzucający na mur oporowy, nie wygodna asekuracja)
Międzyrzecze
50
mostMost drogowy, wygodne miejsce wodowania
Morawa
47.8
mostMost drogowy, wygodne miejsce wodowania
Skarżyce
46.6
jaz2 stopniowy próg około 2m. Pod progiem wielkie kanciaste głazy a zaraz za progiem gęste krzaki tuż nad lustrem wody. Lepiej obnieść to miejsce.
przenoskaPrzenoska 30 m lewym i prawym brzegiem
46.2
ujścieUjście Pełcznicy z prawej
45.5
mostMost drogowy, wygodne miejsce wodowania
Pastuchów
44
jazPróg 2 stopniowy. Początkowo 3m pochylnia, potem płasko i 1m pionu z małym odwojem.
przenoskaPrzenoska lewym brzegiem ponad 100m (wysoki wybetonowany brzeg) po trawie lub 30 m z wyjściem na prawo tuż pod mostkiem przed samym progiem, przejście przez mostek na lewy brzeg
43.8
przenoskaNa kontakcie z lustrem wody (brak prześwitu) w poprzek rzeki przechodzi stalowa rura średnicy 1m. Przenoska lewą i prawą stroną kilka metrów.
43.5
mostMost drogowy, wygodne miejsce wodowania
jazPod mostem 2 stopniowy próg do spłynięcia
rzeka - Żarów - Zastruże - U2, ZWB, *, KL3,
Odcinek częściowo uregulowany, miejscami płytki.
Łażany
39.27
mostMost drogowy pomiędzy Łażanami a Żarowem
38.59
mostMost drogowy obok Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Kruków
36.64
mostMost drogowy pomiędzy Krukowem a Mielęcinem
rzeka - Zastruże - Wawrzeńczyce - U2, ZWB, **, KL3,
Ładny odcinek rzeki płynącej głównie przez las. Kilka powalonych drzew nadaje jej "charakteru".
Zastruże
34.9
mostMost drogowy pomiędzy miejscowościami Zastruże i Kruków. Wygodne miejsce na rozpoczęcie spływu.
Bogdanów
29.2
mostMost pomiędzy Bogdanowem a Bukowem.
Ujów
25.68
przenoskaStosunkowo niewygodna przenoska 10m lewym brzegiem przez gęste krzaki.
niebezpieczeństwoMałe spiętrzenie wykonane z wbitych w dno patyków i zapartych o nie zardzewiałych blach i płyt pilśniowych, wszystko po to by napędzać wykonane amatorsko koło wodne do przydomowej elektrowienki. Należy zatrzymać się odpowiednio wcześniej aby nie dać się wciągnąć pod koło wodne (dość wartki nurt).
Wawrzeńczyce
22
mostMost drogowy pomiędzy Wawrzeńczycami a Mietkowem. Wygodne miejsce do wodowania kajaków.
rzeka - Wawrzeńczyce - Stróża - U2, ZWB, -, KL3,
Odcinek przez łąki, pola i przez wieś. Liczni "kibice" - kajaki na Strzegomce wzbudzają zainteresowanie miejscowej ludności gdyż jest to stosunkowo rzadki widok.
21.83
jazJaz piętrzący o wysokości około 0,7 m.
przenoskaJaz jest do spłynięcia, ewentualnie do obejścia kilka metrów z lewej lub z prawej strony. Brzegi strome.
21.25
jazJaz piętrzący o wysokości około 0,8 m.
przenoskaJaz jest do spłynięcia, ewentualnie do obejścia kilka metrów z lewej lub z prawej strony.
Stróża Górna
19.61
mostMost drogowy. Dobre miejsce do wodowania na łące powyżej mostu, na lewym brzegu. Jest to prywatny teren więc w dobrym tonie będzie uzgodnienie wszelkich działań z gospodarzem mieszkającym w pobliskim domostwie.
Stróża Dolna
18.64
mostMost w Stróży.
rzeka - Stróża - Samotwór - U2, ZWB, **, KL3,
Odcinek rzeki płynącej na zmianę przez lasy i łąki. Liczne zakola, przegłębienia, kilka kamienistych przemiałów, płycizn i drzew powalonych w korycie rzeki.
Sokolniki
17.04
mostMost Autostrady A4.
uwagaTuż za mostem 30 metrowy odcinek bardziej bystrej rzeki z większymi kamieniami na dnie. Na prawym brzegu znajduje się, niewidoczny z wody park linowy, niestety właściciele parku nie przygotowali jeszcze dogodnego wyjścia na brzeg.
Piotrowice
16.07
mostMost pomiędzy Piotrowicami a Sokolnikami.
Sokolniki
14.71
mostMost w Sokolnikach.
Kozłów
13.21
mostMostek w Kozłowie.
Pełcznica
11.95
mostMost pomiędzy Pełcznicą a Kozłowem.
10.91
mostMost drogowy pomiędzy Pełcznicą a Kątami Wrocławskimi. Dogodne miejsce do wodowania, występuje tu jednak bardzo intensywny ruch samochodowy, jest to droga wykorzystywana przez TIRy do ominięcia Wrocławia.
9.97
wypływW lewo odbija płytki kanał w kierunku młyna. Przy większych ilościach wody bywa on możliwy do przepłynięcia, trzeba jednak liczyć się z krótką przenoską przy samym młynie.
przenoskaJeśli zastawki są opuszczone przenosimy kajaki z lewej strony 40 m przez pokrzywy lub z prawej przez gęsta faszynę i wodujemy wygodnie tuż za jazem.
jazJaz piętrzący rzekę na potrzeby pobliskiego nieczynnego młyna. Wysokość spiętrzenia wynosi około 1 metra i przy podniesionej jednej z zastawek jest możliwe do przepłynięcia.
Wszemiłowice
9.79
mostMost drogowy pomiędzy Wszemiłowicami a Pełcznicą.
Bogdaszowice
3.8
mostMostek pomiędzy Bogdaszowicami a Stoszycami. Tuż za nim znajduje się dogodne miejsce do wodowania, jest to jednak prywatna łąka i warto przebywanie na niej uzgodnić z gospodarzem terenu.
2.81
mostMost drogowy pomiędzy Bogdaszowicami a Skałką.
Samotwór
0.42
mostMost pomiędzy Samotworem a Gałowem. Wygodne miejsce do wodowania.
0
ujścieUjście Strzegomki do Bystrzycy.
 
 

Materiał pochodzi z serwisu
kajak.org.pl