Drawa to jeden z najciekawszych szlaków kajakowych w Polsce. Przez ponad 180 km rzeka jest bardzo urozmaicona, płynie przez duże i małe jeziora, leniwie wije się między polami, a czasami przyspiesza do odcinków o charakterze górskim. Z atrakcji nie można pominąć Drawieńskiego
Parku Narodowego, czy największego w Europie poligonu wojskowego. Szlak nosi imię Papieża Jana Pawła II, który w młodości spływał go kilkukrotnie.
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-29 21:53:59 GPX, XML
jezioro - Jezioro Drawsko -
U1, ZWA, ***, KL2, Największe jezioro na szlaku Drawy, skomplikowana linia brzegowa, mnóstwo zatoczek, zatok i półwyspów. Na środku duża wyspa Bielawa.
Czaplinek
184.6
W Czaplinku jest kilka miejsc gdzie można wypożyczyć kajaki, zabiwakować, a potem rozpocząć spływ.
Czaplinek to spore miasteczko, a sklepów w nim mnóstwo.
Stare Drawsko
180.7
W Starym Drawsku są conajmniej dwa, całkiem dobrze zaopatrzone sklepy. W sezonie czynne 7-23.
W pobliżu ruin zamku jest wygodne miejsce do wodowania, z dojazdem do samej wody.
rzeka - Drawa od Starego Osieczna do Krzyża -
U1, ZWB, **, KL1, Rzeka płynie wolniej i jest juz na tyle szeroka, że pojedyńcze drzewo nie stanowi przeszkody. Płynie się przyjemnie i szybko.
Piaseczno
176.6
Biwak nad j. Drawsko. Dobre dojście do wody, miejsce na ognisko, ale trochę nierówna łąka. Ogólnie duże i fajne, a dodatkowo nie znalazł się właściciel.
rzeka - Drawa pomiędzy jeziorami Drawsko i Rzepowskie -
U1, ZWA, ***, KL2, Krótki odcinek, ale bardzo sympatyczny, wolno płynąca woda w ładnym otoczeniu
Szymałów
176.1
Wypływ Drawy z j. Drawsko (zatoka Rzepowska), dobrze oznaczony dużym, białym kwadratem, widocznym z kilku kilometrów
Rzepowo
175.2
Ujście Drawy do j. Rzepowskiego
jezioro - Jezioro Rzepowskie -
U1, ZWA, ***, KL2, Zwykłe, małe jeziorko.
174.1
Wypływ Drawy z j. Rzepowskiego, oznaczone dużym znakiem. Duża łąka po lewej, koło ujścia Drawy z j. Rzepowskiego.
rzeka - Drawa od j. Rzepowskiego do j. Krosino -
U3, ZWB, ***, KL2, Drawa zaczyna płynąć szybciej, pierwsze drzewa, bystrza, przenoska.
173.4
Betonowy most drogowy, a pod mostem kamieniste bystrze. Przed mostem, na lewym brzegu jest duże i zorganizowane pole biwakowe. Wiaty, stoliczki i inne udogodnienia. W pobliżu dwa całkiem dobrze zaopatrzone sklepy wiejskie.
172.2
Z prawej ujście rzeczki Miedznik
Głęboczek
170.1
Ruiny spiętrzenia wody, o wysokości ok. 2m, do młyna. Woda spływa rozbijająć się po kamieniach, trudność około WW3-4, bez kasku i pozostałego sprzetu asekuracyjnego nie podchodzić. Przenoska 30m po lewym brzegu. Wygodne wyjście z wody i bardzo wygodne zejście
169.9
Most drogowy w Głęboczku
169.6
Ujście Drawy do j. Krosino
jezioro - Jezioro Krosino -
U1, ZWA, ***, KL2, Ładna podłóżne jezioro o zalesionych brzegach. Na skarpie, dwie duże wieże niewiadomego przeznaczenia.
Krosino
167.2
Wypływ Drawy z j. Krosino. Nieoznaczone, po lewej stronie od przystani i ośrodka.
rzeka - Drawa od j. Krosino do Drawska Pomorskiego -
U3, ZWB, **, KL2, Chyba najmniej ciekawy odcinek Drawy. Rzeka płynie głównie przez pola, meandrując łagodnie. Woda niezbyt czysta.
166.5
Stalowo-drewniany most drogowy
166.3
Rozgałęzienie Drawy na dwie odnogi, prosto można popłynąć na j. Wilczkowo a w prawo skrót przez trzcinowisko.
Budowo
164.2
Most betonowy
Złocieniec
161.4
Pierwszy most w Złocieńcu, a właściwie na jego przedmieściach. Nie ma koło niego biwaku.
161.2
Hotel Stannica Wodna. Obok duża łąka, na której można biwakować, a w stannicy wykupić ciepły prysznic za 5zł. Na skraju miasta, uważać na kradzieże.
160.7
Mostek dla pieszych.
160.5
Most betonowy, drogowy. Pod mostem metrowe spiętrzenie wody. Przy odpowiednim stanie wody pływalne: WW2-3. Uwaga na rury pod mostem. Przenoska 70m po asfalcie na lewym brzegu. Kiepskie wyjście z wody, jak i miejsce na wodowanie. W około wielu chłopców z wózkami, którzy chętnie pomogą za drobną opłatą. W Złocieńcu jest dużo dobrze zaopatrzonych sklepów, a także kilka barów, ale nic rewelacyjnego. Lecznica i kilka aptek
159.6
Wysoki, kamienny most kolejowy.
158.8
Mostek na polnej drodze.
Rzęśnica
156.3
Miejsce biwakowe.
154.6
Most betonowy
154.5
Zorganizowane pole biwakowe, namioty wojskowe, stoły, wiaty, sławojka, pomost. Minusy: kiepskie dojście do wody i brak lasu.
Wg informacji otrzymanych od mariolazosia@interia.pl ( pseudonim - marianna) w dniu 04.03.2011 r.; biwak w Rzęśnicy (lewy brzeg) nie ma tam żadnych namiotów wojskowych i nie było (pływam regularnie).
Darskowo
151.2
Ujście rzeki Kokna (Koczynka) do Drawy.
150.9
Zorganizowany biwak "Czubajka" na prawym brzegu. Wysoka skarpa i pomost. Wg informacji od mariolazosia@interia.pl (pseudonim - marianna) w dniu 04.03.2011 r.; obiekt z dojazdem, dobrze zorganizowany, sławojki, stoły, ławki, długi pomost, można przycumować na raz nawet dużym spływem.
Dalewo
146
Most betonowy na drodze między wsiami Dalewo i Suliszewo. Za mostem, na lewym brzegu, ładne, dzikie miejsce biwakowe.
145.2
Awaryjne miejsce na biwak na prawym brzegu. Wielkie drzewo zwalone do wody i być może przenoska.
143.5
Most betonowy
Drawsko Pomorskie
140.9
Dzikie miejsce biwakowe na lewym brzegu, kiepskie dojście do wody, ale sama łąka sympatyczna.
140.5
Kładka betonowa z kołami.
139.4
Biwak na lewym brzegu. Z dużym krzyżem, wiata, stoły. Do okoła zabudowania.
138.8
Pierwszy z całej serii mostów. W Drawsku jest dużo sklepów. Żeby zrobić zakupy najlepiej zatrzymać się przy betonowym nabrzeżu w samym centrum. Warty polecenia bar w Drawsku już za centrum, na prawym brzegu, widoczny z rzeki. Chociaż porównywałem z innymi.
138.7
Most drogowy
138.6
Most drogowy
138.5
Most drogowy
138
Mostek - kładka
137.3
JĘDRKOWA PRZYSTAŃ. Znajduje się za ostatnim mostem w Drawsku na wysokości szkoły zawodowej, na końcu miasta na lewym brzegu rzeki. Teren ogrodzony balustradą z żerdzi, posiada dwa niezależne wyjścia z wody po łagodnym brzegu i podzielony jest na dwie części - pole namiotowe i część przeznaczoną na ogniska. Na części przeznaczonej pod pole
namiotowe znajduje się miejsce ogniskowe z ławami i stołami na 40 osób, natomiast część przeznaczona na ogniska wyposażona jest w palenisko z ławami i stołami dla 100 osób.Ponadto pole wyposażone jest w sanitariat przenośny typu TOy-TOY oraz pojemniki do sortowania odpadów. Położone jest przy ul.Staszica w odległości 100 m od drogi asfaltowej. Po drugiej stronie rzeki w odległości ok 300 m znajduje się sklep Lewiatan, kawałek dalej bar. Pole namiotowe o powierzchni 20 ar zapewnia dużą swobodę biwakowania.
137.2
Na prawym brzegu, szkoła, która w wakacje prowadzi schronisko młodzieżowe.
136
Most kolejowy
rzeka - Drawa od Drawska Pomorskiego do j. Lubie -
U5, ZWB, **, KL3, Szczególnie uciążliwy kawałek, zaczyna się od nieprzyjemnej przenoski, a później słynna "Wietnamka", czyli krzaki, które płożą się wpoprzek całej rzeki. Dodatkowo czystość wody i brzegów poniżej Drawska pozostawia wiele do życzenia. Dłuży się te kilka kilometrów.
Koleśno
135.5
Elektrownia i spiętrzenie wody. Bardzo niewygodna przenoska conajmniej 30 metrów, warto spróbować kanałem po prawej.
134.9
Drewniana kładka
Mielenko Drawskie
132.2
Drewniano-stalowa kładka
131
Biwak na prawym brzegu. Oficjalny leśnictwa. Wysoka skarpa, nierówna polana, bez udogodnień.
Wg informacji otrzymanych w dniu 23.08.2010 r. od Jędrka: "To pole namiotowe nie istnieje - nie pamiętam go od jakichś 15 lat - nic po nim nie zostało"
129.7
Biwak na prawym brzegu. Zorganizowany, płatny. Ławki, śmietnik, wc, opłata na miejscu. Kiepskie dojście do wody.
Wg informacji Właściciela biwaku z dnia dnia 23.08.2010 "Pole namiotowe JĘDRKOWE ZAKOLE (http:/jedrkowe-zakole.strefa.pl) - poprawiono dojścia do wody, wykonano jedno dodatkowe na początku pola, i jedno na końcu z przeznaczeniem do odbioru kajaków/wodowania celem zakończenia i rozpoczynania spływów (5 niezależnych dojść do wody). W tym roku położono asfalt - dogodny dojazd (tylko 300m drogi gruntowej). Wigwam na 30 osób ze stołami i paleniskiem wewnątrz oraz wiata z murowaną kuchnią - zawsze przygotowane drewno dla spóźnionych i zmoczonych turystów, część pola ogrodzona siatką dla grup z małymi dziećmi, ostatni sklep przy Drawie do granicy poligonu (Mielenko - 15min marszu) bez konieczności zbaczania ze szlaku na drugi brzeg J.Lubie, 4 niezależne paleniska - duża swoboda biwakowania. Most betonowy w Mielenku, 200 m poniżej biwaku.
129.3
Most drogowy
jezioro - Jezioro Lubie -
U1, ZWA, ***, KL2, Duże, a przedewszystkim bardzo długie jezioro (ponad 10km płynięcia). Na prawym brzegu: las, poligon i biwaki, a na lewym pola, wsie i sklepy.
124
Ujście Drawy do j. Lubie. Czasami strasznie zamulone.
Karwice
122
Biwak na j. Lubie naprzeciwko wyspy Rybaki, w zatoczce, zorganizowany, zacieniony.
119.8
Biwak na cyplu naprzeciwko Karwic, duży i ładny, ale z dojazdem dla samochodów. Pozostałości dwóch domów. W sezonie pełny i głośny. Wg informacji od mariolazosia@interia.pl (pseudonim - marianna) w dniu 04.03.2011 r.; biwak na przeciw Karwic nie jest przeludniony, obiekt podzielony na kilka odrębnych biwakowisk, dobrze wyposażony, na złą pogodę jedyna w okolicy duża wiata z kominkiem w środku!
118
Cypel na prawym brzegu za Karwicami. Zakaz biwakowamia, regularne kontrone służby leśnej - gdyby nie to, miejsce byłoby super. Wg informacji od mariolazosia@interia.pl (pseudonim - marianna) w dniu 04.03.2011 r.; faktycznie ostro kontrolowane, ale tuż za nim jest piękna zatoka na której jest duże dobrze zorganizowane pole namiotowe "Murzynka". Wszystkie wymienione obiekty mają walory położenia w lesie.
115.5
Przesnyk między trzcinami na małe jeziorko przy wyjściu z Lubia.
114.9
Ostateczny wypływ Drawy z j. Lubie.
rzeka - Drawa od j. Lubie do Prostyni -
U2, ZWB, ***, KL2, Odcinek ten to poligon wojskowy. Do drugiego mostu jest to otwarty odcinek, a dalej zamknięty. Pływanie po odcinku otwartym jest zasadniczo dozwolone, zresztą jest to być może najładniejszy fragment Drawy (czysta woda, cisza, rzeka dosyć szybko płynie przez las, sporo miejsc biwakowych). Dalej rozciąga się odcinek zamnięty, który jest jednym z największych europejskich poligonów i manewry odbywają się tam praktycznie codziennie. Wpływanie na odcinek zamknięty wiąże się zawsze z ryzykiem. Nie należy oczekiwać, że ktoś nie pozwoli Nam wpłynąć w pole ostrego strzelania. Wpływając, nie tyle ryzykuje się mandatem, co raczej swoją głową. Dlatego przed wpłynięciem zdecydowowanie polecam skonsultowanie tej decyzji z aktualnymi działaniami bojowymi na poligonie (rozkład ostrych strzelań znają wszystkie okoliczne służby).
Biwak na prawym brzegu. Oficjalny i zacieniony.
114.4
Most betonowy, czyli początek poligonu, a dokładnie jego części otwartej.
Biwak koło mostu
Żołędowo
Biwak na lewym brzegu, oficjalny, bardzo dobre dojście do wody, ładna polana w lesie, pomost.
Oficjalny biwak na prawym brzegu. Polana na skarpie. Trudne wyjście z wody i wyciągnięcie kajaków.
106.5
Ujście z lewej rzeczki Studzienicy
105.9
Most drewniany, lekko się zawalający. Przed mostem po lewej polanka, na której można, od biedy, zabiwakować.
102.2
Ujście Drawy do j. Wielkie Dębno.
101.3
Przesmyk pomiędzy jeziorami Wielkie Dębno i Małe Dębno.
100.3
Zorganizowany biwak na prawym brzegu jeziora Małe Dębno. Dobre dojście do wody, brak udogodnień, leśna polana, dojazd dla samochodów
100
Duży most drogowy na trasie Kalisz Pomorski - Drawsko Pomorskie. Początek odcinka zamkniętego poligonu.
99.8
Kraniec jeziora
Borowo
97.9
Most na poligonie
93.3
Po prawej rozpoczyna się koryto Starej Drawy, zagrodzone zastawkami.
92.6
Most na poligonie
92.5
Most na poligonie
91.8
Początek jeziora
90.3
Most na poligonie
90.1
Most na poligonie
90
Przenoska 150 metrów po lewym brzegu przy elektrowni.
89.7
Początek jeziora
Prostynia
85
Most drogowy kończący poligon. W Prostyni jest wiejski sklep.
rzeka - Drawa od Prostyni do Drawna -
U2, ZWA, ***, KL1, Drawa płynie meadrując łagodnie przez podmokłe tereny.
84.6
Ujście Starej Drawy.
84
Mosty kolejowy
83.9
Most drogowy
Mąkowarsko
80.8
Z lewej strony ujście rzeczki Drawicy płynącej z jeziora Mąkowarsko - zacisznego, zalesionego, stanowiącego doskonałą jednodniową odskocznię dla przeludnionej Drawy
Rościn
79
Most drogowy
Kawczyn
72.4
Mostek na polnej drodze.
Drawno
71.3
Ujście Drawy do j. Grażyna
70.4
W Drawnie jest kilka sklepów.
Stanica PTTK w Drawnie, duży kemping, bar, wypożyczalnia sprzętu.
W Drawnie jest ośrodek zdrowia i apteka.
W sezonie znajdziesz tu kilka otwartych do późnych godzin barów i barków.
W Drawnie przed mostem na prawym brzegu punkt sprzedaży pozwoleń na przepłynięcie Drawieńskiego Parku Narodowego.
Duży most betonowy na przesmyku między jeziorami.
rzeka - Drawa od Drawna do Starego Osieczna -
U4, ZWC, ***, KL1, Odcinek Drawy przebiegający w Drawieńskim Parku Narodowym. Obowiązują opłaty za przepłynięcie, oraz korzystanie z przygotowanych biwaków(punkt opłat w Drawnie po prawej koło mostu). Niewątpliwie jeden z najładniejszych szlaków kajakowych, jednak w sezonie dosyć zatłoczony. Szybki nurt i poprzewracane drzewa powodują, że początkujący powinni się liczyć z możliwością wywrotki.
Ceny na 2004: 3,5zl - za rozbicie namiotu/dobe ; 5zl - za pobyt w parku od osoby na dobę (50% znizki mlodziez szkolna i studenci) ; 20zl - oplata za palenie ognia i korzystanie drewna na biwakowiskach.
Wszystkie pola biwakowe na terenie DPN wyposażone są w: drewniane
stoły, najczęsciej zadaszone ( ładne ), miejsca do palenia ognisk,
przygotowane drewno, drewniane stare latryny i nowe "toi-toi" w
dobrym stanie, zwłaszcza, że w poniedziałki są gruntownie czyszczone
i zaopatrywane w wodę do mycia rąk, mydło, ręczniki i papier
toaletowy. Zaopatrzeniem turystów od kilkunastu lat zajmuje się "Pan
samochodzik" (Wartburg), dostarcza pyszne gorące pierogi, ciasta,
wodę, chleb - można zamówić - dostarcza na wybrane miejsce. Brak
natomiast miejsc do mycia naczyń i wody pitnej ( na Brdzie problem
rozwiązany za pomocą studni i polowych zlewozmywaków).
Sicienko
Oficjalny i zorganizowany biwak na samym zachodnim końcu jeziora Adamowo. Bardzo przyjemny tym bardziej, że nie ma dojazdu dla samochodów
Drawnik
69.1
Dobrze widoczny wypływ Drawy z j. Adamowo.
68.5
Stalowy most kolejowy.
68
Betonowy most drogowy. Pod mostem bystrze. Przed mostem na lewym brzegu znajduje się stanica DPN
Podegrodzie
66
Drewniana kładka dla pieszych
Barnimie
63.4
Betonowy most, a za nim krótkie bystrze (zimą 2019 most jest w przebudowie). Na lewym brzegu 200m, od rzeki jest sklep. Biwakowanie w Barnimiu przy moście jest zabronione, możliwy jedynie przystanek.
61.9
Betonowe ruiny budowli hydrotechnicznej
59.8
Biwak "Barnimie" na terenie starej bindugi (wszystkie biwaki w DPN są zlokalizowane w miejscach starych bindug ) ok. 4 km za mostem w Barnimiu położony na prawym, wysokim, zarośniętym brzegu. W sezonie należy odradzać wyprawy podczas weekendów: wulgarne, pijane towarzystwo "bawiące" się do wczesnych godzin porannych (!). Mimo opłaty, nadzoru pracowników DPN nie należy oczekiwać
Konotop
56.3
Drewniana kładka koło miejscowości Konotop. W pobliżu wiata, pomost i ławki
Bardzo duży, oficjalny biwak DPN "Bogdanka". W sezonie bardzo mocno obciążony. Dobry punkt gastronomiczny. Z lewej strony do Drawy wpada rzeka Korytnica
Z prawej w korycie wielki głaz narzutowy, tzw "Wydrzy Głaz"
42.5
Oficjalny biwak DPN "Sitnica". Duży i zorganizowany, na lewym brzegu
Moczele
39.6
Betonowy most drogowy.
36.5
Oficjalny biwak DPN "Pstrąg". Zorganizowany, na prawym wysokim brzegu
Głusko
33.2
Drewniany mostek tzw "most niskowodny", a pod nim małe bystrze.
32.5
Zapora o wysokości 5m i elektrownia wodna Kamienna. Przenoska po prawej stronie elektrowni. Dosyć wygodna, około 100m po slipie
31.3
Betonowy most drogowy pomiędzy Starym Osiecznem a Głuskiem
Mostniki
30.6
Oficjalny biwak "Kamienna". Zorganizowany i trochę mniej popularny biwak DPN. Lewy brzeg - ładnie.
27.3
Ujście Płocicznej do Drawy. Kilkadziesiąt metrów w górę Płocicznej znajduje się wodowskaz przy prawym brzegu rzeki. Poziom 18 na wodowskazie gwarantuje bardzo dobre warunki wodne.
Stare Osieczno
25.2
Biwak na lewym brzegu, komercyjny, zorganizowany. Koło biwaku i szosy jest bar, a nawet restauracja. Bar i restauracja w lipcu 2007 nie były czynne (w tygodniu).
25.1
Drogowy most stalowy o konstrukcji skrzynkowej na ruchliwej drodze nr 22. Najbliższe większe miejscowości przy tej drodze to Dobiegniew i Człopa.
Czarnolesie
23
Łąka na prawym brzegu, nadaje się do biwakowania, ale niestety możliwy dojazd samochodem.
Uwaga! biegające zdziczałe 2 konie, 2 krowy i owca. My też nie chcieliśmy w to uwierzyć, ale po wieczornym spotkaniu na noc wykonaliśmy wokół namiotów barykady ze ściętych drzewek
Leśnictwo Dębina, oznakowana agroturystyka po lewej
Przedborowo
10.5
Dwa pola namiotowe. Oba na prawym brzegu. Pierwsze utrzymywane przez strażaków (ładniej położone, ze stołami), pobierają niewielkie opłaty, ale drewno trzeba sobie samemu zorganizować (przyciągnąć z okolicznego lasu). Po drodze (po drewno) warto zabaczyć ruiny bunkrów Wału Pomorskiego. Kościół z 1715 roku w stanie tragicznym, sprzedany prywatnemu właścielowi (Villi Drawa). Nie ma sklepu (choć przewodniki mówią o 2), dopiero w Drawinach.
Łokacz Wielki
4.5
Z lewej strony do Drawy wpada rzeka Człopica (Człapia)
4.5
Dwa biwaki po prawej i lewej stronie rzeki. Przy biwaku po lewej znajduje się bar i wypożyczalnia kajaków
4.4
Kratownicowy, wąski most drogowy.
Pod mostem znajduje się wodowskaz DRAWINY objęty odczytem automatycznym, przez co można obserwować stany wód Drawy w internetowym serwisie pogodowym IMGW-PIB. Poziom 69 na wodowskazie gwarantuje doskonałe warunki wodne.
Do stacji PKP w Krzyżu drogą około 2,5 km
4.3
Most kolejowy, pod nim bystrze.
Bielice Nowe
2.6
Most drogowy z wygodnym dostępem do wody. Za mostem po prawej stronie znajduje się głęboka zatoka, do której można dojechać samochodem.
Do stacji PKP w Krzyżu około 3 km
1.7
Most kolejowy
0
Ujście Drawy do Noteci.
Spływ można zakończyć przy śluzie Krzyż (15 min w lewo, w górę Noteci), gdzie można dojechać samochodem