Niemen od Merecza do Niemonajci.
Niemen płynie przez wiele krajów, warto znać jego nazwy w innych językach: Biał. Nioman ; Ros. Nieman ; Niem. Memel.
Od granicy białoruskiej powyżej uzdrowiska Druskieniki szlak Niemna liczy 475km. Na Litwie jest już imponująco szeroki - 200m i więcej. Nurt jest dość żwawy. Od czasu do czasu w korycie występują głazy narzutowe powodując interesujące, niegroźne bystrza. Niegdyś były to groźne dla żeglugi przeszkody - tzw. rapy i było ich więcej (szlak był wielokrotnie udrożniany).
Brzegi Niemna pokrywają głównie lasy sosnowe, ale trafiają się też lasy mieszane. Na wyższych brzegach widać niekiedy grupy rozproszonych zabudowań wiejskich otoczone łąkami i polami, zwykle z miejscami dobicia i cumowania łodzi rybackich.
Przy niższym stanie wody są podobno widoczne piękne, piaszczyste plażowe brzegi zachęcające do kąpieli. Woda wydaje się jednak brudna. Również podobno występują w nurcie mielizny.
Mapy: Sowieckie topograficzne 50-tki i setki w zasadzie wystarczają, ale polecam litewskie mapy topo w skali 1:50 tys., do nabycia w polskiej internetowej księgarni turystycznej. Ponadto przydatna jest litewska mapa turystyczna Dzukija I - z legendą wielojęzyczną, również po polsku! (w skali 1: 50 tys., do nabycia w niektórych księgarniach turystycznych w Polsce).
Ostatnia aktualizacja: 2011-12-23 13:10:11 GPX, XML
rzeka - Niemen od Merecza do ujścia Angi -
U1, ZWA, ***, KL3, Poniżej miasteczka Merecz, Niemen, szeroki, płynie spokojnie, choć dość szybko wąską doliną o stromych brzegach porośniętych lasem - na ogół sosnowym. Nieliczne wioski leżą na polanach na wyższych terasach rzeki.
Nadal płyniemy przez Dzukijski Park Narodowy. Po drodze spotyka się miejsca dobicia i polanki biwakowe użytkowane przez wędkarzy, ale prawny status takich miejsc jest nieznany.
Nie ma zbyt wiele miejsc biwakowych, a wyznaczone miejsca są dwa - poniżej Merecza i koło ujścia Angi, na granicy Parku. Sklepy i bary są w Mereczu.
Merkine [Merecz]
417.5
Połączenie odnóg Niemna i zarazem połączenie szlaku Mereczanki i Niemna.
Most drogi nr 133. Na prawym brzegu widać miasto Merecz.
Tuż poniżej mostu w Mereczu jest możliwość dobicia do prawego nabrzeża - tzw. Przystań Rzeczna w Mereczu. Płaska, niska łąka z dojazdem z szosy i parkingiem.
417
Ujście strugi Strauja w prawej odnodze Niemna, w trzcinach poniżej wielkiej wyspy.
Na prawym brzegu poniżej ujścia Strauji jest możliwość biwaku na skraju lasku, ale nie widać tu śladów biwakowania, a miejsce nie jest oznakowane.
417
Oznaczone obozowisko - Nemuno Stovyklaviete Parku [?] - widać na przeciw ujścia strugi Strauja, na lewym brzegu Niemna. Do Merecza lądem stąd jest ok. 2km.
Maksimonys [Maksymańce]
415.5
Miejsce dobicia - pod widocznymi zabudowaniami wsi na prawym wysokim brzegu jest niska łąka - być może możliwość biwakowania.
Netiesos [Nieciosy]
409
Ujście strugi Apsinge na prawym brzegu. W głębi lądu jest wieś Nieciosy, niewidoczna z rzeki.
Miejsce biwakowe - było opisywane w pobliżu Niecios. Obecnie na wyższym brzegu jest dacza, a nad samą wodą jest niewielki taras, nieco zarośnięty krzakami - nie widać śladów biwakowania. Dobicie jest muliste.
406.5
Plaża na lewym brzegu, możliwość biwakowania, ale niezbyt dobre miejsce, ciasno, w krzakach. Miejsce używane jest przez wędkarzy.
406.5
Na prawym brzegu na przeciwko, jest kiepskie dobicie do wąskiej łąki u podnóża zalesionego wzgórza. Na wyższym brzegu (w odległości 30 m ścieżką) jest polanka w lesie z wiatą - też użytkowana przez wędkarzy.
Druskininkai
403.5
Ujście strugi Netiesa - jest na prawym brzegu obok przystani.
Nie mylić z uzdrowiskiem Druskienniki koło granicy Białoruskiej. Miejsce biwakowe - przed wsią na prawym niewysokim brzegu jest podłużna łąka z nienajlepszymi dobiciami.
Następne miejsce biwakowe jest około 100 m niżej, przy niewielkiej przystani łodzi rybackich wsi. Widać stąd zabudowania wsi.
Voverys
400.5
Miejsca biwakowe: poniżej widocznych zabudowań wsi na lewym brzegu, są dwie ładne łąki nadbrzeżne z dobrymi dobiciami. Na prawym brzegu widoczne są zabudowania wsi Mežionys.
396.5
Duża wyspa (ok. 600m długości) - z krzakami, przy lewym brzegu.
Krikštonys [Kryksztany]
395.5
Ujście strugi Margote na lewym brzegu (niewidoczne), płynącej przez wieś Kryksztany.
Miejsce biwakowe na prawym brzegu, mniej więcej na przeciwko ujścia Margote - niezłe dobicie, na brzegu niewielka łączka, w lesie wyżej jest być może obozowisko.
393.5
Poniżej ujścia Angi wypływamy z Dżukijskiego Parku Narodowego.
Ujście rzeczki Anga na lewym brzegu (słabo widoczne).
393.5
Miejsce biwakowe - obozowisko Parku [?] jest na prawym brzegu, dokładnie na przeciwko ujścia Angi. Nad wodą jest niewielka łączka z miejscem na ognisko, a z niej są długie drewniane schody na polanę na wyższej terasie w lesie, gdzie jest drewniana wiata.
rzeka - Niemen od ujścia Angi do Niemonajci -
U1, ZWA, **, KL3, Nadal spokojna, szeroka rzeka, na brzegach na przemian lasy sosnowe i polany i łąki wiejskich przysiołków. Podobno przy niższym stanie wody są plaże i mielizny. W lewobrzeżnych Niemonajciach, gdzie są miejsca biwakowe na końcu odcinka, nie ma co liczyć na żadne zakupy. Sklepy są na przeciwko, w małomiasteczkowej części osady. Najbliższa większa miejscowość to miasto Alytus [Olita] - leży niżej nad Niemnem na północ od Niemonajci, w odległośco ok. 15km (zarówno szosą jak i wodą). Tu też oczywiście można zakończyć spływ, ale chyba mniej ciekawie.
Balkasodis
383.5
Na prawym brzegu jest wysoka, długa pionowa skarpa z norkami brzegówek. Zabudowania wsi (na lewym brzegu) nie są widoczne z rzeki.
Nemunaitis [Niemonajcie]
379.5
Na prawym brzegu Niemna jest miejska część zabudowań Niemonajci, niewidoczna tutaj z rzeki. Pomiędzy obydwoma częściami miejscowości brak jest mostu, czy nawet promu.
Na dolnym, wschodnim końcu lewobrzeżnych, wiejskich zabudowań Niemonajci, widoczny jest Hotel "Nemunas Park Residence". Pod Hotelem jest nienajgorsze dobicie i możliwość biwakowania na zapuszczonej łące, a przy hotelu jest parking. W roku 2011 hotel był zamknięty.
379.5
Na przeciwko Hotelu pod prawym brzegiem wyłania się z nurtu Niemna głaz narzutowy "Klebono uola" [Głaz Plebana].
379
Z biwaku widać kościół i miejską część zabudowań Niemonajci na prawym brzegu Niemna.
Wewnątrz meandra leży jeziorko z czystą wodą z plażami kąpielowymi - 300m od biwaku.
Duża łąka na lewym brzegu, na początku dużego meandra w lewo, na północ. Dobicie dobre, choć kamieniste, z głazami. Pośrodku łąki rośnie rozłożyste drzewo liściaste. Dojazd do biwaku jest skomplikowany, leśnymi, okrężnymi drogami z północno wchodniej części zabudowań Niemonajci. Część dróg jest zablokowana słupkami (z niejasnego powodu).