Dodawanie / poprawianie pytań do FAQ pl.rec.kajaki

Pytanie:
Oryginalne: Czy w kajaku potrzebny jest ster?
Twoja propozycja:

Odpowiedź:
Oryginalna:

Na grupie panuje zgoda, że na jeziorach i większych rzekach (powiedzmy od kilkunastu metrów szerokości) ster jest urządzeniem przydatnym - przede wszystkim do utrzymywania prostego kierunku płynięcia. Ster szczególnie ułatwia pływanie przy silnym wietrze i wysokiej fali bocznej.

Jeśli chodzi o użyteczność steru na mniejszych rzekach o znaczącej liczbie przeszkód, to wiekszość osób uważa, że ster w takich przypadkach jest rzeczą zbędna i nawet może utrudniać niektóre manewry (np. promowanie tyłem). Jest to spowodowane tym, że ster nie działa przy niewielkiej prędkości kajaka względem wody. Ster jest urządzeniem delikatnym i trzeba na niego uważać np. przy przeciąganiu kajaka przez przeszkody. W ster może się zaplątywać roślinność wodną.

Jednocześnie warto wspomnieć, że sterowanie przy pomocy steru wymaga znacznie mniej siły niż sterowanie wiosłem. Jest to duża wygoda, szczególnie podczas pływania w pełni obciążonym kajakiem. Pewnie dlatego są na grupie osoby, które używają steru prawie wszędzie i sobie to chwalą. Nie ma więc zgody w narodzie.

Pływanie ze sterem wymaga mniej umiejętności manewrowania kajakiem. W związku z tym pływając bez steru można się więcej nauczyć.
Twoja propozycja:

Autor:

Podaj swój adres e-mail i napisz w jaki sposób mamy podpisać tekst Twojego autorstwa.
Powiedz jeszcze, ile jest dwa plus jeden

 
 

Materiał pochodzi z serwisu
kajak.org.pl