Dodawanie / poprawianie pytań do FAQ pl.rec.kajaki

Pytanie:
Oryginalne: W co sie ubrać na spływie?
Twoja propozycja:

Odpowiedź:
Oryginalna: W lecie ubiór nie jest taki istotny. W słoneczne dni kserotermiczni mogą pływać na waleta. Zaleca się jednak chronić przed upałem, luźna przewiewna jasna koszula i kapelusz stanowią lepsze zabezpieczenie przed promieniami słonecznymi niż najsilniejsze kremy UV. Pamiętaj o obuwiu do chodzenia w wodzie. Od biedy mogą to być stare trampki. Klapki i sandały generalnie się nie sprawdzają bo obcierają skórę stopy jak wpadnie piasek, a paski urywają się gdy but zassie się w błocie. Najlepiej zakupić buty z pianki neoprenowej. Na spływie musisz wziąć pod uwagę, że ubranie się zamoczy, a nie zawsze jest ciepło. Należy, więc ubierać się w taki ubiór, żeby nawet mokry dawał poczucie względnego komfortu cieplnego. Najlepsza jest odzież polarowa. Zakup więc bieliznę polarową; T-shirty, legginsy, bluzy, czapkę. Na to w wietrzne chłodne dni warto założyć spodnie i kurtkę z różnych oddychających …-texów (hydrotex, sympatex, goretex). Ale najbardziej marzną nogi tu należy ubrać skarpety polarowe, a na to nie za ciasne buty neoprenowe (w nich możesz chodzić w wodzie, lub goretexowe - gdy zakładasz komfortowe wychodzenie na brzeg suchą stopą. Na ręce w zimne dni warto ubrać rękawiczki i tu znowu najlepsze są neoprenowe. Ich substytutem mogą być rękawiczki polarowe ubrane pod rękawice ochronne. Rękawiczki również nie powinny być zbyt ciasne. Jeśli zamierzasz płynąć rzekę górską warto pomyśleć o piance neoprenowej typu long john (czyli ogrodniczki), kajakowej suchej kurtce, a do tego o wspomnianych butach i rękawiczkach neoprenowych, takimż czepku lub normalny czepku pływackim pod kask. Obowiązkowo należy ubrać kask i kamizelkę asekuracyjną. Kamizelkę asekuracyjną zaleca się do pływania (także nizinnego) zawsze, natomiast kask bywa przydatny również na nizinnych zadrzewionych i uciążliwych szlakach.
Obecnie nie jest trendy (ale wygodnie) – ubierać się na sportowo, przed spływem – dresiarstwo.
Jest całkiem nie w modzie, niewygodnie i niebezpiecznie – ubierać dżinsy na wodę. Wyjątkiem jest pływanie na kanu z duszą gdzie jest very trendy ubierać się po kowbojsku.
Jeśli pływasz na dwójce turystycznej jest elegancko, gdy osada ma zunifikowany strój. Wyjątkiem jest pływanie na kanu z duszą, gdzie dopuszczane jest, że z tyłu siedzi kowboj, a z przodu Indianin.
Twoja propozycja:

Autor:

Podaj swój adres e-mail i napisz w jaki sposób mamy podpisać tekst Twojego autorstwa.
Powiedz jeszcze, ile jest dwa plus jeden

 
 

Materiał pochodzi z serwisu
kajak.org.pl